Municipiul Pitești semnează un proiect de apă-canal de 200 milioane de euro prin MIDEP
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - marți, 10 iunie 2025
Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești, a anunțat semnarea singurului contract al unui oraș cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene și Apă Canal 2000 SA, în cadrul Programului de Dezvoltare Durabilă. Valoarea proiectului este de 985.457.811,79 lei (aprox. 200 mil. €) și urmărește modernizarea sistemului de apă și canalizare pentru Pitești și zece comune învecinate.
„Acest proiect-pilot poziționează Pitești pe harta dezvoltării durabile naționale”, a afirmat primarul. În oraș, intervențiile includ reabilitarea a 9 rezervoare, extinderea cu 22,6 km a rețelei de apă potabilă și cu 24,1 km a celei de canalizare, plus construirea a 2 stații de pompare moderne.
Implementarea va începe imediat după aprobarea detaliilor tehnico-financiare, iar cofinanțarea din FSE+ asigură acoperirea integrală a costurilor de proiectare și execuție, cu termen de finalizare estimat în următorii trei ani.
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - vineri, 12 iunie 2026
Primăria Municipiului Pitești, prin Salubritate 2000 S.A., organizează, peste două săptămâni, a doua campanie de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase și DEEE, de anul acesta,...
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - vineri, 12 iunie 2026
Talentul, pasiunea și munca depusă de-a lungul întregului an au fost celebrate în cadrul Serbării de final de an a cursurilor gratuite organizate de Centrul Cultural Mioveni, un eve...

