Andrei Gerea: Am depus un proiect pentru achiziționarea de staţii de încărcare pentru mașini electrice în Capitală
- Detalii
- Categorie: Opinii
Bucureștiul se află între cele mai poluate orașe din Europa. Spre deosebire de alte orașe, în București, în organizația condusă de Andrei Gerea, consilierii ALDE sunt extrem de activi și au venit inclusiv cu un proiect de hotărâre care vizează o soluție la poluare din Capitală.
Astfel, Grupul consilierilor generali ALDE ai Municipiului București, la inițiativa lui Valentin Voicu, a depus proiectul pentru sprijinirea achiziției de statii de încărcare pentru mașini electrice în Municipiul București. Este vorba despre 500 de vouchere de 10.000 RON. Bucureștiul se află în primele zece cele mai poluate orașe din Europa, situându-se pe locul șase, cu un indice de poluare de 73,24, conform clasamentului Pollution Index 2018 Mid-Year, publicat de portalul numbeo.com.
"ALDE continuă sprijinirea și promovarea pentru o capitală ecologică și pentru un mediu mai curat pentru Bucureșteni. Îmi doresc ca această inițiativă să apară și în alte municipii, mai ales că nu doar Bucureștiul se confruntă cu asemenea probleme de poluare", a subliniat președintele ALDE București, Andrei Gerea.
Spectacol dedicat tradițiilor românești la Bascov: Ziua Iei, pe 22 iunie 2026
Casa de Cultură a Comunei Casa de Cultură a Comunei Bascov „Adriana Trandafir”, în parteneriat cu Primăria Bascov și Consiliul Local Bascov, organizează luni, 22...
Articol publicat de ARGESFOCUS.RO - luni, 22 iunie 2026
Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Si...

